Zdrowe i piękne zęby są wizytówką każdego człowieka. W tym celu należy przestrzegać właściwej higieny jamy ustnej, systematycznie zgłaszać się na wizyty do stomatologa, oraz stosować się do jego zaleceń.
Złogi nazębne zaburzają estetykę jamy ustnej, ale przede wszystkim stanowią zagrożenie dla tkanek przyzębia. Wyróżniamy złogi niezmineralizowane, miękkie (nabyta osłonka zębowa, płytka nazębna, biały nalot, osad nazębny i resztki pokarmowe), oraz zmineralizowane, twarde (kamień nazębny).
Płytka nazębna składa się głównie z drobnoustrojów i silnie przylega do powierzchni zębów. Powstaje ona podczas wypoczynku nocnego, a wciągu dnia w okresach między posiłkami. Najprostszym sposobem pozbycia się płytki nazębnej jest dokładne szczotkowanie zębów.
Osad nazębny powstaje na skutek osadzania się barwników zawartych w kawie, herbacie, dymie papierosowym, sokach i niektórych pokarmach. Usuwamy go ze względów estetycznych, ale również ze względu na to, że maskuje próchnicę.Kamień nazębny jest zwapniałym złogiem, który tworzy się na powierzchniach zębowych oraz na protezach. Pokrywa go zawsze warstwa miękkiej płytki nazębnej i jest głównym czynnikiem wywołującym stan zapalny przyzębia. Często prowadzi do chorób dziąseł, przyzębia, niszczy kość wokół zęba, w dalszej perspektywie powodując jego rozchwianie i utratę. Kamień nazębny przyczynia się również do powstawania patologicznych kieszonek dziąsłowych i może maskować rozwijającą się próchnicę w zębie. Pij wystarczająco dużo wody i utrzymuj nawodnienie organizmu.
Aby pozbyć się osadu i/lub kamienia nazębnego należy zgłosić się na wizytę do higienistki stomatologicznej, która w sposób profesjonalny usuwa owe złogi za pomocą skalera ultradźwiękowego i piaskarki.
Scaling to zabieg, który polega na ultradźwiękowym usunięciu złogów nazębnych, tj. płytki, osadu i kamienia nazębnego ze wszystkich powierzchni zębowych. Skaler ultradźwiękowy wyposażony jest w wodny system chłodzenia, a jego końcówka przenosi drgania, wibracje na złogi twarde, co prowadzi do ich odpryskiwania, odłamania i usunięcia z zęba. Zabieg nie należy do najprzyjemniejszych, ale jest bezbolesny i zalecany do wykonania średnio dwa razy w roku. Efekt? Zdrowe przyzębie, stabilność utrzymania zębów w kości, estetyka.
Piaskowanie to zabieg polegający na usunięciu osadów nazębnych za pomocą piaskarki. Wykonuje go higienistka stomatologiczna. Piaskarka to urządzenie, które w połączeniu dwuwęglanu sodu, wody i powietrza pod ciśnieniem usuwa osad i przebarwienia z zębów. Zabieg jest zupełnie bezbolesny, oczy Pacjenta zostają zabezpieczone i osłonięte za pomocą specjalnych okularów ochronnych. Piasek jest regularnie odsysany i nie podrażnia zdrowej śluzówki Pacjenta. Dodatkowo Pacjent płucze jamę ustną kilkakrotnie podczas zabiegu. Efekt? Czyste i lśniące zęby, wolne od przebarwień i osadów.
Scaling i ewentualne piaskowanie są pierwszym i nieodłącznym krokiem przed wybielaniem zębów. Jest to konieczne ze względu na eliminację i odsłonięcie ewentualnych ubytków próchnicowych, ponadto znacznie poprawia estetykę i ułatwia nałożenie żelu wybielającego na gładkie, oczyszczone powierzchnie zębowe.