Most porcelanowy
Most porcelanowy to inaczej korony porcelanowe połączone w jedną całość. To uzupełnienie protetyczne na stałe cementowane w jamie ustnej pacjenta i podobnie jak korony mogą mieć podbudowę metalową lub ceramiczną. Mosty pod względem estetycznym i funkcjonalnym odpowiadają własnemu uzębieniu pacjenta przed jego utratą. Często wyglądają lepiej niż zęby naturalne. Długość użytkowania mostów uzależniona jest od warunków panujących w jamie ustnej, materiału z jakiego zostały wykonane, umiejętności lekarza i przygotowania zębów pod filary oraz od pracowni protetycznej w której zostały wykonane.
pełnoceramiczny most jednobrzeżny
Jakie warunki muszą być spełnione aby wykonać most porcelanowy?
- Odpowiednia ilość filarów(zębów) w jamie ustnej potrzebna do rozpięcia mostu między nimi.
- Odpowiednia stabilność filarów(zębów) celem długiego użytkowania mostu,
- Odpowiednia higiena jamy ustnej.

Mosty z systemem szklanych podparć ZX 27
System szklanych podparć ZX-27 eliminuje problem braku własnych zębów filarowych, niezbędnych do utrzymania stałego uzupełnienia protetycznego. Jego unikalność polega na możliwości wykonania mostu protetycznego w warunkach, w których nie było dotychczas takiej możliwości z powodu braków zębów filarowych. Szklane podparcia ZX-27 wyprodukowane są ze specjalnego materiału dostosowanego do bezzębnej części wyrostka zębodołowego szczęki lub żuchwy. Daje to możliwość zastąpienia brakującego własnego zęba filarowego. Takie mosty to alternatywa dla protez ruchomych i w przypadkach, gdy nie można wszczepić implantu.Jak wygląda leczenie w tym systemie?
Oto uproszczony schemat zabiegu:
- pierwsza wizyta: po zaplanowaniu uzupełnienia protetycznego w systemie ZX27 lekarz przystępuje do szlifowania zębów wybranych jako filary protetyczne. Zabieg szlifowania przeprowadzany jest w znieczuleniu i jest całkowicie bezbolesny. Wizytę kończy pobranie wycisków i odesłanie ich do laboratorium protetycznego.
- druga wizyta: lekarz stomatolog przymierza szkielet mostu w systemie ZX-27 i dokonuje ewentualnych korekt, po czym odsyła most do skończenia do laboratorium protetycznego.
- trzecia wizyta: po przymiarce i sprawdzeniu gotowego mostu ZX 27 lekarz stomatolog cementuje uzupełnienie na stałe w ustach pacjenta.
Najczęściej zadawane pytania:
1jakie są wskazania do zastosowania systemu ZX-27?
wskazaniem są rozległe braki zębowe uniemożliwiające zastosowanie stałych uzupełnień protetycznych w każdej sytuacji gdy pacjent nie akceptuje ruchomych protez zębowych – system ten jest alternatywą dla implantów.
2jak długi jest czas wykonania uzupełnienia?
od pierwszej wizyty do zakończenia leczenia mija ok 5-7 dni. Po tym czasie można na nowo cieszyć się pięknym uśmiechem i odtworzoną czynnością żucia za pomocą stałego uzupełnienia protetycznego.
Mosty z włókna szklanego - Mosty onley’owe
Istnieje wiele metod odbudowy brakującego pojedynczego zęba -klasyczny most protetyczny porcelanowy, wówczas zostają opracowane zęby sąsiadujących z luką, implant, wymagający zabiegu chirurgicznego, a także niewymagający dużej ingerencji w tkanki twarde zębów most na bazie włókna szklanego. Most taki osadzany jest adhezyjnie na światłoutwardzalnym cemencie i nie wymaga opracowania zębów filarowych, lecz z reguły usunięcia wypełnień z tych zębów. Zaletą jest niski koszt w porównaniu z implantem. Most taki można również naprawić i modyfikować w jamie ustnej w przypadku jego uszkodzenia. Wykonuje się go metodą bezpośrednią- przez lekarza, lub pośrednią- pobierane są wyciski i technik modeluje cały most w pracowni, a lekarz przykleja na wizycie na specjalny cement.
przyklejony most inlay’owy

zęby po preparacji