Uni-Dental: dobry dentysta - stomatolog Wrocław
TWÓJ UŚMIECH...

... NASZĄ WIZYTÓWKĄ

Odbudowa zębów kompozytem (bonding)

Bonding to metoda odbudowy zębów za pomocą materiałów kompozytowych, do tego celu przeznaczonych.
Jest to technika nieinwazyjna, gdyż preparacja zęba odbywa się w niewielkim stopniu. Żywice zawarte w kompozycie łączą się z twardymi tkankami zęba, niwelując wady zębowe wrodzone, bądź nabyte.
Aby pokryć tkanki twarde zęba kompozytem, należy go uprzednio wytrawić, następnie pokryć warstewką specjalnego kleju, tzw. bondu, utwardzić światłem i nakładać kolejne warstwy kompozytowe, również utwardzając je światłem lampy polimeryzacyjnej.
Indywidualnie dobrany kolor i odcień kompozytu dla każdego Pacjenta jest gwarancją doskonałej estetyki. Zęby odbudowane kompozytem są nie do odróżnienia z pozostałymi zębami w jamie ustnej.
Ostatnim etapem jest wygładzenie i wypolerowanie powierzchni zęba, oraz dostosowaniem go do zgryzu przy pomocy kalki artykulacyjnej.

Ową metodę stosujemy w następujących sytuacjach:

  • pokrywanie przebarwionych powierzchni zębów;
  • ukruszone, bądź zniekształcone korony zębowe;
  • po leczeniu endodontycznym jako najszybsza i trwała rekonstrukcja zęba (warunkiem są dobrze zachowane ścianki boczne);
  • po ortodoncji jako najszybsza i trwała rekonstrukcja zęba, bądź warunków zgryzowych;
  • zamiast ortodoncji, gdy Pacjent odmawia założenia aparatu a pragnie wyłącznie zmian estetycznych;
  • tymczasowe uzupełnienie estetyczne;
  • ekonomiczne uzupełnienie protetyczne.

Należy zaznaczyć, że bonding jest rozwiązaniem znacznie mniej trwałym niż uzupełnienia protetyczne.
Na odbudowę zębów kompozytem decydują się zazwyczaj Pacjenci, którzy nie chcą inwazyjnie ingerować w szkliwo zęba, ponieważ zależy Im jedynie na delikatnej korekcie estetycznej.
Dzięki takiej możliwości możemy pozbyć się diastemy (przerwa między jedynkami), trem (przerwy między kolejnymi zębami), możemy zęby nieco wydłużyć,
lub skorygować inne niedoskonałości szkliwne.